Shopping This Weekend? Here is some HELP!

printable shopping lists

Are you shopping this weekend? Need some help? I have tons of help… there are printable shopping lists for over 20 stores, with the coupons matched up to the sales, there is a coupon database where you can find coupons that you might need for things you are buying, there is Facebook where you can ask questions and get help, and places to print coupons as well!

:: WEEKLY ROUND UPS ::

Walmart small logo

 

Target logo small

 

Kroger logo small

 

CVS small logo

 

Walgreens Logo Small

 

Dollar General Logo small

 

Dollar Tree Logo small

HEB logo small

 

randalls logo small

 

trader-joes-logo

 

whole_foods_logo

 

How to read a manufacturer coupon match-up

On Sunday’s there are anywhere from 2 -5 inserts that you can expect in your Sunday paper. Make sure to check your paper as on Holiday weekends there tends to NOT be any inserts at all. So before you purchase a paper on a Holiday weekend make sure to look in the paper to confirm that there are coupons that weekend.

Typically you can expect the SS or Smart Source and the RP or Red Plum. Every 4th week we will get the P&G, Procter and Gamble additional insert and occasionally we get the GM or General Mills.

Coupons are regional and not all areas get every coupon. If there are coupons that you did not get in your area and would like to have you can purchase them from a coupon clipping service.

Shopping This Weekend? Here is some HELP!

printable shopping lists

Are you shopping this weekend? Need some help? I have tons of help… there are printable shopping lists for over 20 stores, with the coupons matched up to the sales, there is a coupon database where you can find coupons that you might need for things you are buying, there is Facebook where you can ask questions and get help, and places to print coupons as well!

:: WEEKLY ROUND UPS ::

Walmart small logo

 

Target logo small

 

Kroger logo small

 

CVS small logo

 

Walgreens Logo Small

 

Dollar General Logo small

 

Dollar Tree Logo small

HEB logo small

 

randalls logo small

 

trader-joes-logo

 

whole_foods_logo

 

Coupons for the Troops

MLtroops1

Coupons for the troops! Our Men and Women overseas in the military are able to sue coupons 6 months past the expiration dates. So, if you have ever wondered what to do with those expired coupons, you can send them over! This is one small way that we can help our military families.

  • Send coupons that are just a month or two past their expiration date, since it takes time to ship, sort and distribute to personnel.
  • If possible, try to sort coupons into smaller envelopes in the same categories you would use. At the very least, sort them into FOOD and NON FOOD if possible.

**PLEASE sort the coupons into categories before shipping them. If you do send her coupons, please consider including $1 to help defray the cost of postage.

Our military families stationed overseas CAN use the following types of coupons:

  • Coupons that state that they are manufacturer’s coupons.
  • Catalina coupons for $$$ a specific product that is also a manufacturer’s coupon (for example $1.00 off 1 package of Kraft cheese or 35¢ off Dannon yogurt)
  • Coupons from all sources provided they are manufacturer’s coupons (Insert coupons, tearpads, printable coupons, booklet coupons, peelies, winetags, etc)

Our military families stationed overseas CANNOT use the following types of coupons:

  • Store specific coupons (for example: Walgreens, Target, Publix, etc)
  • Restaurant coupons (for example: Olive Garden, Pizza Hut, Dominoes, Red Lobster, etc)
  • Local coupons (for example: coupons good at a dry cleaner in your town)

Find more information at these websites:

Coupons To Troops

Coupons For Troops

Expired Coupons for Overseas Military
Jamie Sheehan
PO Box 261
Glen Mills, PA 19342

Operation Expiration
Donna Presslor
205 N. Harrison St.
Russellville, IN 46175

Troopons
SupportOurTroops.Org
P.O. BOX 10
Weir, TX 78674

You can also send Troopons to:
Support Our Troops®
P.O. Box 70
Daytona Beach, FL 32115-0070

Coups For Troops
c/o Caps Against Cancer
PO Box 38731
Charlotte NC 28278
*Lists multiple addresses on their site.

Shopping This Weekend? Here is some HELP!

printable shopping lists

Are you shopping this weekend? Need some help? I have tons of help… there are printable shopping lists for over 20 stores, with the coupons matched up to the sales, there is a coupon database where you can find coupons that you might need for things you are buying, there is Facebook where you can ask questions and get help, and places to print coupons as well!

:: WEEKLY ROUND UPS ::

Walmart small logo

 

Target logo small

 

Kroger logo small

 

CVS small logo

 

Walgreens Logo Small

 

Dollar General Logo small

 

Dollar Tree Logo small

HEB logo small

 

randalls logo small

 

trader-joes-logo

 

whole_foods_logo

 

Shopping This Weekend? Here is some HELP!

printable shopping lists

Are you shopping this weekend? Need some help? I have tons of help… there are printable shopping lists for over 20 stores, with the coupons matched up to the sales, there is a coupon database where you can find coupons that you might need for things you are buying, there is Facebook where you can ask questions and get help, and places to print coupons as well!

:: WEEKLY ROUND UPS ::

Walmart small logo

 

Target logo small

 

Kroger logo small

 

CVS small logo

 

Walgreens Logo Small

 

Dollar General Logo small

 

Dollar Tree Logo small

HEB logo small

 

randalls logo small

 

trader-joes-logo

 

whole_foods_logo

 

Shopping This Weekend? Here is some HELP!

printable shopping lists

Are you shopping this weekend? Need some help? I have tons of help… there are printable shopping lists for over 20 stores, with the coupons matched up to the sales, there is a coupon database where you can find coupons that you might need for things you are buying, there is Facebook where you can ask questions and get help, and places to print coupons as well!

:: WEEKLY ROUND UPS ::

Walmart small logo

 

Target logo small

 

Kroger logo small

 

CVS small logo

 

Walgreens Logo Small

 

Dollar General Logo small

 

Dollar Tree Logo small

HEB logo small

 

randalls logo small

 

trader-joes-logo

 

whole_foods_logo

 

How to Do Price Comparison Math

 Price Comparison Math

Did you ever sit in math class and wonder why you needed to know this stuff? Did you ever tell your teacher you were never going to use it? Especially when you were doing story problems….

Here’s why! (And you can use it as a reference guide too!)

Price Comparison Math

Your problem: You looking at two packages of meat in the store. One is fresh, boneless, skinless chicken breast with a price per pound of $2.79. After you have added it to your cart, you walk into the frozen section and spot a 40oz bag of boneless, skinless chicken breasts for $5.99. Which is your better value?

You do not need to know the total price of the fresh pack to figure it out. You just need a simple conversion and some math. There is more than one way to go about this.

Option #1: You can convert the price of the frozen pack into a price per pound measure.

  • First, you find out the price per ounce by dividing the total price by the number of ounces:
    5.99 / 40 = .14975
  • Then you multiply the price per ounce by the number of ounces in a pound (16):
    .14975 x 16 = 2.369
  • Since we already know that the fresh pack is $2.79 per pound, you just compare.
    $2.40 for frozen vs $2.79 for fresh.

Option #2: You could convert both items into a price per ounce.

  • First, you find out the price per ounce of the frozen pack by dividing the total price by the number of ounces:
    $5.99 / 40 = .14975
  • Then, you convert the fresh pack to ounces by dividing the price per pound by 16 (the number of ounces in a pound)
    $2.79 / 16 = .174375

If you are basing your decision just on the numbers to meet your budget, you buy the frozen.

Here are the basic formulas and conversions you will want to make note of to Do the Math.

1 pound = 16 ounces

Total price / Total number of units (pounds/ounces/quantity) = price per unit

The basics of a matchup:

Item price, regular or sale – $X.XX
- $X.XX coupon
- stacked $X.XX coupon if applicable
- $X.XX rebate deal/offer if applicable
Final Price (taking into account all coupons, rebates, and offers): $X.XX

Then if multiples are required for coupon usage, you do the extended math as you go.

Item price, regular or sale ($X.XX times the required quantity – ie: buy 2 to use a coupon properly)
- $X.XX coupon (ie: $1.00/2)
- stacked $X.XX coupon if applicable
- $X.XX rebate deal/offer if applicable
Final Price (taking into account all coupons, rebates, and offers): $X.XX

Please ask questions in the comments if you want more help/conversions! What all can you use price comparison math for?

Search Feature Available for Products on Sale!

Deal_Search_Results_-_MyLitter_-_One_Deal_At_A_TimeIt might be a little hard to see ( I am in the process of making it easier to find) but I have a cool search feature that allows you to find any item on sale this week and where it is at.

On the right side of my blog, between those 2 boxes, there is a red search button. If you type in an item you are looking for, it will tell you where or if it is on sale this week!

For example I have those $1 off Nutella coupons I need to use and I wanted to see where it was on sale this week, and so I typed in “nutella” You can see it pulled up Dollar General and Rite Aid as my options.

I just wanted to point this feature out to you as it is really handy to use!

 

Teacher Appreciation Week 2014

 

Teacher Appreciation Week 2014

 

Teacher Appreciation Week 2014 has got a lot of freebies for Teachers and educators. This is a list of all deals that I know of, if you have any more to add please leave a comment and let me know.

AC Moore - Teachers receive 15% off your entire purchase

Ann Taylor Loft - Enroll in the free Loft Loves Teachers program and save 15% off full-price purchases.

Apple - Apple offers special pricing on Apple products including computers, software and select third party products. This special pricing is available to college students, parents buying for a college student, or teachers, homeschool teachers, administrators and staff of all grade levels.

Barnes & Noble - Save 20% off the publisher’s list price on all purchases for classroom use when you join the free B&N Educator Program.

The Container Store – Offers special discounts to educators to help organize the classroom.  This program ends December 31, 2014.

Chick-fil-A – Select locations offer a freebie on May 6th to teachers who present a valid teacher ID.  Free offer may vary by location.

Chipotle - Show your school faculty ID on May 6th at any Chipotle from 4pm – close and they will hook you up with a buy one/get one burritos, bowls, salads or tacos! (call ahead and make sure your store is participating)

Crayola - Artful lessons, classroom resources and the latest information regarding special programs and offers.

FedEx Office - Offers teachers, professors, faculty and staff members 15% off on most products and services at participating FedEx Office nationwide. To receive your discount, simply present your discount card when making a purchase in-store or at fedexoffice.com and the discount will automatically be applied.

Joanne Fabric - Sign up for a free Jo-Anne Teacher Rewards Discount Card and receive 15% off all purchases.

Lakeshore Learning - Join the free Teacher’s Club and save 15% off purchases everyday and receive special offers every month!

New York & Co - Teachers who show a valid ID can receive 30% off May 1-7 to celebrate Teacher Appreciation Week. Plus sign up for the Teacher Program and you’ll receive a 15% discount all year long.

Staples - It pays to be a Teacher Rewards member. When you sign up, you’ll earn 5% back in rewards, and an extra 5% back in rewards on teaching and art supplies. Plus, get free shipping on every staples.com® order.

(Thank you Saving Dollars & Sense!)

This week is Teacher appreciation week, and May 6th is teacher appreciation day. Here is a sheet a sheet YOU can print out and send to school with you kids for their Teachers this coming week!

I know that many of you are teachers or will let them know about these deals, but we thought it would nice and EASY for you, to just print off a page and let yours kids tell their teachers about the discounts they can get!!

* I am printing this page off HERE, rolling it up, and tying with a ribbon for my kids to take to their teachers!